Kontakt:   669 394 838   |   biuro@gnum.pl 1000 - 1700
 • Najczęstsze błędy w SEO – część I  Pozycjonowanie to jeden z wielu rodzajów digital marketingu i podobnie, jak cały dział rozwija się dynamicznie. W tej rozgrywce as w rękawie leży po stronie Google, które ustala zasady gry. Niejednokrotnie na pozór drobna zmiana w algorytmie Google powodowała spadek z Top 10 pozycji w wyszukiwarce. 

  Najnowsze analizy (z września 2019) mówią, że wyszukiwarka Google miała 74,81% udziału w światowym rynku. Natomiast w Polsce wynosi to niebagatelne 98,38%. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najczęściej popełniane błędy oraz jak sobie z nimi radzić, zapraszam do artykułu.

  Meta-tagi – niewykorzystany potencjał

  Podstawowy błąd – równocześnie najprostszy do zlokalizowania i naprawienia. Problematyka odnosi się do ustawienia nazwy firmy na wszystkich stronach tytułowych. Takie działanie powoduje niewykorzystanie potencjału CTR, czyli współczynnika klikalności – określa % stosunek ilości osób, które po trafieniu na stronę w wyszukiwarce zdecydują się wejść na nią. 

  Cena domeny internetowej uzależniona jest w dużej mierze od narzuconej przez główny rejestr cenie sprzedaży domen autoryzowanym rejestratorom. Drugiem czynnikiem, od którego zależy cena domeny to rodzaj domeny. Różnica między ceną domeny regionalnej IDN a ceną domeny pierwszego stopnia .pl jest nawet 10-krotnie wyższa.

  CTR ma bezpośredni wpływ na tag meta descripton. Kilka przykładów, w jaki sposób można to rozwiązać:

  • Wykorzystać darmowy program Google Keyword Planner, który pozwoli Ci znaleźć, a później wykorzystać w tytule kluczowe słowa dla tematyki 
  • Dzięki analizie wyników (pomoże nam w tym Google Analytics lub wiele branżowych narzędzi) określić optymalny schemat budowy „tytułu”

  Warto próbować różnych wariantów, analizować wyniki i znaleźć najbardziej efektywne rozwiązanie.

  Optymalizacja treści 

  Skup się na jakości tekstu, a nie zastosowaniu jak największej ilości słów kluczowych. Zastosowanie tego samego słowa kluczowego w tytule, nagłówku, anchorze linka wewnętrznego i treści artykułu prędzej może zaszkodzić, niż poprawić pozycję w rankingu.

  • Nie używaj tych samych słów kluczowych w nagłówkach 
  • Nie upychaj słów kluczowych na siłę, skup się na naturalności tekstu

  Kilka adresów strony głównej

  Brak profesjonalnej opieki często kończy się chaosem, w którym jedna i ta sama strona ma kilka różnych adresów. Dodatkowo dochodzi wiele przedziwnych adresów związanych z konkretnymi serwerami CMS. Przykłady:

  • http://strona.pl
  • http://www.strona.pl
  • http://strona.pl/index.php
  • http://www.strona.pl/index.html

  Koniecznie trzeba pamiętać o tworzeniu subdomen wyłącznie do pozycjonowania. Algorytm wyszukiwarki bierze je jako odrębną stronę. W SEO warto stawiać na jakość nie ilość. Rozwiązania:

  • GWT – ustawienie preferowanej wersji adresu witryny
  • Zastosowanie przekierowań 301 na stronę główną  Loading...

  Dodano: 08 Lis 2019


  3 odpowiedzi na “Najczęstsze błędy w SEO – część I”

  1. Grzegorz Janicki pisze:

   Kiedy można się spodziewać drugiej części artykułu? Interesuję się od niedawna pozycjonowaniem i zastanawiam się czy nie zlecić to jakieś firmie. Z drugiej strony tyle naczytałem się odnośnie nieuczciwych firm które zdzierają wiele hajsu i nic nie robią, że aż strach pomyśleć. Możesz polecić jakieś proste metody i narzędzia do pozycjonowowania?

  2. Michał Skrobański pisze:

   A czy możecie polecić jakiś darmowy kurs pozycjonowania, ewentualnie jakąś książkę lub audiobooka? Dużo czytam na forach, ale tam jest wieczna przepychanka i tak naprawdę mam wrażenie, że tam nikt nie chcę nikogo nauczyć pozycjonowania bo większość ludzi na forach to firmy, które raczej łapią klientów i wcale bym się nie zdziwił jakby wprowadzali jeszcze nowych w błąd.

  3. admin pisze:

   Jest bardzo dużo firm, które podchodzą do pozycjonowania nieuczciwie. Warto zapoznać się pozycjonowanie chociażby po to, żeby wiedzieć czy firma nas nie oszukuje.

   Najlepszym rozwiązaniem są płatności tylko i wyłącznie za efekty. Z tym, że sam dobór pozycjonowanych słów jest bardzo istoty. Firma, która jest nie uczciwa może zaproponować proste do wypozycjonowania słowa, które nie przyniosą efektów dla Ciebie ale wywiążą się z umowy.

   Warto śledzić fora internetowe na której jest sporo fachowców, którym zależy na dobrym imieniu i na pewno nie wprowadzą Cie w błąd.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Zobacz również

  Jak efektywnie wykorzystać dojazd do pracy?

  Bezmyślnie pokonujesz drogę do pracy? Brakuje Ci czasu na rozwój i przyjemności? Chcesz dowiedzieć się co można zrobić w ciągu […]


  Jak podkręcić swój engagement rate?

  Czytając ostatni artykuł (Czym jest tajemniczy engagement rate?), miałeś okazję zrozumieć czym jest współczynnik zaangażowania, oraz dlaczego jest tak ważny. […]


  Czym jest tajemniczy engagement rate?

  Już od dawna jesteś zainteresowany ekosystemem Instagrama? Masz aspiracje do stania się influencerem, czy może poszukujesz ambasadora do współpracy z […]


  Klątwa wiedzy – problem ludzi wiedzących

  Klątwa wiedzy jest jednym z błędów poznawczych, które w ogromnym stopniu wpływają na nasze życie. Niestety najczęściej negatywnie. Dlatego tak […]