Jak sprawdzić gdzie hostowana jest strona?

Zastanawiasz się, z jakich usług hostingowych korzysta Twoja konkurencja lub klienci? Nic prostszego! Potrzebujesz do tego zaledwie kilkanaście minut i jednego narzędzia.

Istnieje wiele narzędzi pozwalających sprawdzić, gdzie hostowana jest konkretna witryna internetowa. Jednakże z grubsza mówiąc, wszystkie z nich działają na podobnej zasadzie.

Dlatego skupię się na dwóch możliwościach. Pierwsza, kiedy korzystasz z bazy danych NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Naukowa. Druga, w której skorzystasz z możliwości strony – Who Is Hosting This?

Pamiętaj, zanim spróbujesz poznać, na jakich serwerach firmy hostingowej znajduje się interesująca Cię strona, musisz znać jej domenę. Bez tego ani rusz.

Pierwsze rozwiązanie – Baza NASK

NASK znany jest jako główny rejestr domen krajowych, czyli tych z końcówką .pl – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do gnum.pl. To właśnie NASK udostępnia dane zarejestrowanych domen internetowych.

Co dalej? Najpierw przejdź na adres – dns.pl/przegladarka, gdzie w pustym polu wpisujesz nazwę domeny.

Źródło: NASK

Pamiętaj, że nazwa domeny musi być wpisana w odpowiedniej formie, a więc z prefiksem “xn--” w kodzie ASCII. Dla zobrazowania:

xn--aba-22a.pl

Teraz pozostaje poczekać maksymalnie 15 minut. Cały proces krok po kroku jest świetnie opisany pod adresem – dns.pl/whois.

Drugie rozwiązanie – Who Is Hosting This?

Dostępne w języku angielskim i hiszpańskim. Na szczęście jest to na tyle proste narzędzie, że możemy je intuicyjnie obsługiwać, bez znajomości któregokolwiek z tych języków.

Wystarczy wejść na stronę i w pustym polu wpisać nazwę domeny. Po chwili w polu Hosting Provider pojawią się informacje. Między innymi dowiemy się o lokalizacji, adresie IP czy danych właściciela.

Drugie rozwiązanie pozwala nam sprawdzić nie tylko domeny krajowe, ale także zagraniczne, co daje mu przewagę nad bazą NASK.

Źródło: Who Is Hosting This?


Loading...

Dodano: 27 Mar 2020

Adrian Żurowski
Redaktor gnum.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *