csr

Co różni CSR, a filantropię?

Społeczna odpowiedzialność Biznesu (z ang. CSR) – koncepcja prowadzenia firmy, która teoretycznie w pełni powinna brać odpowiedzialność za swoje czyny. Uwzględniać zarówno interesy własne, jak i interesariuszy (klienci, dostawcy) przy tym nie zapominając o ochronie środowiska naturalnego. 

CSR to filozofia, która powinna mieć swoje odzwierciedlenie nie tylko na etapie budowania strategii, ale także w rzeczywistych działaniach firmy. Nadal trudno Ci to zrozumieć?

Wyobraź sobie akrobatę balansującego na linie tuż nad 200 m przepaścią, może lepiej między dwoma wieżowcami w Nowym Jorku. Podobnie wygląda w przypadku CSR, chodzi w niej o balansowanie między wydajnością, zyskownością, a pożytkiem dla społeczeństwa.

Domena .biz jest to domena internetowa przeznaczona dla stron o charakterze biznesowym. Ogłoszona została 16 listopada 2000r. a jej pełna funkcjonalność ruszyła od czerwca 2001r. Głównym powodem wprowadzenia domeny .biz było wyczerpanie zasobów domen .com.

Filantropia, Public Relations vs. CSR

Nierzadko działalność filantropijna wpisana jest w zakres działań CSR. Wspieranie akcji charytatywnych czy osób fizycznych niesie ze sobą pożytek dla społeczeństwa, ale o ile nie jest to jeden z wielu elementów strategii, to nie można mówić o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Podobnie jest w przypadku Public Relations, działania CSR w swojej idei mają wnieść „wartość”. Mimo że odpowiedzialne działania w dłuższej perspektywie prowadzą do zysku – to nie jest on celem samym w sobie. 

Jak sami widzicie ponownie, pojawia się podobieństwo do balansowania na linie.  

Czym jest Firma odpowiedzialna społecznie?

Firma odpowiedzialna społecznie charakteryzuje się otwartością i umiejętnością słuchania otoczenia – zarówno tego wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz. Jednocześnie stara się ona maksymalizować osiągane zyski. 

Sami widzicie CSR to nie tylko element strategii czy jednorazowe działanie. Jest to długofalowy proces dzięki, któremu budujemy pozytywny wizerunek marki – nie jest to celem samym w sobie. Społeczna odpowiedzialność Biznesu to długotrwałe świadome i systematyczne działanie.  


Loading...

Dodano: 12 Lis 2019

Adrian Żurowski
Redaktor gnum.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *